Wykłady odbyły się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej.

Uczniowie mieli okazję wysłuchać następujących wykładów:

dr hab. inż. Piotr Więcek przedstawił temat „Dlaczego dylemat więźnia nie dotyczy wyłącznie kryminalistów?”

Dwaj złodzieje zostali złapani z kosztownościami, które ukradli wcześniej ze sklepu jubilerskiego. Policja przesłuchuje każdego z nich w osobnym pokoju. Co zrobią? Przyznają się do winy? Oskarżą wspólnika? Okazuje się, że ich zachowanie będzie z jakichś powodów irracjonalne.
W trakcie wykładu spróbujemy odpowiedzieć dlaczego, a także powiedzieć, jaki związek historyjka o złodziejach ma z dopingiem w sporcie oraz katastrofą klimatyczną. Na koniec powiemy, co według matematyków można zrobić, żeby zaradzić omawianym problemom.

dr inż. Dawid Huczek opowiedział o Sztucznej inteligencji - jak bardzo sztucznej?

Nowe narzędzia AI piszą dla nas teksty, tworzą obrazki i filmy, komponują muzykę - ale jak to robią, skoro komputer to tak naprawdę maszyna licząca, więc rozumie tylko liczby? Przyjrzymy się rozmaitym sposobom liczbowego przedstawiania tekstu, obrazu, dźwięku i procesów logicznych, opowiemy o wyzwaniach, jakie się z tym wiążą, i zobaczymy, do czego się tu przydaje znajomość geometrii w 768-wymiarowej przestrzeni.

dr hab. Szymon Żeberski wygłosił wykład na temat „Wizyta w hotelu Hilberta, czyli o nieskończoności”

Wybierzemy się do wyjątkowego hotelu, czyli hotelu Hilberta. Jest w nim nieskończenie wiele pokoi. Może zatem przyjąć nieskończenie wiele gości. Spróbujemy sprostać wyzwaniom stawianym obsłudze takiego hotelu. Przy okazji zastanowimy się nad tym, czy liczb naturalnych jest więcej niż całkowitych, wymiernych, rzeczywistych.